reg_ochrana_os_udajov

 


» Čo je pokrytie 5%?
Čo znamená vlastne pokrytie 5% pri tlači?

Výdatnosť laserových tonerov a atramentových kaziet sa podľa normy ISO/IEC 19752 udáva pri 5% pokrytí. 5% pokrytie znamená základný typ písma, bez grafiky a obrázkov.

Ale čo je vlastne skutočnosť?

Predstavme si stranu A4, ktorá má rozmery 210x297 mm, t.j. bežný kancelársky papier.

Plocha na ktorú tlačí tlačiareň by mohla byť celkom 623,70 cm2. Ak si predstavíme čiernu atramentovú kazetu, ktorou na papier A4 vytlačíme úplne čierny štvorec, ktorý by zaberal plochu 5% z celku, mal by veľkosť 5,1 x 5,1 cm. Je to malý štvorec. Ale pravda je, že bežný užívateľ tlačiarne nepotrebuje tlačiť čierne štvorce, ale napr. text v podobe listu. Ak si uvedomíme, že písmená sa skladajú z čiar a oblúkov, môžeme s rovnakým množstvom atramentu, ktorý je potrebný na vytlačenie štvorca 5 x 5 cm, vytlačiť bežnú žiadosť do zamestnania (sú to iniciály v hornej časti stránky, adresa prijímateľa o niečo nižšie, znenie textu za kľúčovým slovom "Vec:" niekde v strede a 3-4 vety samotnej žiadosti, na spodnú časť miesto, dátum, "S pozdravom" a meno). Takýto dokument sa nazýva „normo strana".

Dôverne všetci poznáme ten pocit, keď si zakúpime novú tlačiareň a po vytlačení niekoľkých desiatok "nenormovaných" strán nám tlačiareň začne hlásiť nedostatok náplne. Je to veľmi častý jav hlavne pri najlacnejších tlačiarňach predávaných "za babku" v našich "veľkých obchodoch". Nikto menej znalého zákazníka neupozorní, že v tlačiarňach sa nachádzajú "štartovacie náplne" určené na vytlačenie pár strán (od niekoľkých  desiatok pri atramentových tlačiarňach, až po pár stoviek strán pri laserových). Až potom zákazník zistí, že pre takúto "novinku na trhu" ešte nie sú  dostupné "alternatívne náplne" (lacnejšie náhrady náplní od iných výrobcov alebo renovátorských firiem). Je nútený si zakúpiť na každodennú  bežnú tlač len originálnu náplň, ktorej  kapacita je v mnohých prípadoch žalostne nízka.

 


MjcwNDk